Obrządek myśliwski

Myślistwo popularne jest nie tylko z tego, iż jest zajęciem kultywowanym od niesłychanie dawna, jednakże też znane są obrządki oraz obrządek myśliwski, z którym styka się każdy, kto dopiero co trafia w grono myśliwych. Prócz tego, że myśliwi wyznaczają odrębną, zawężoną gromadę ludzi, to w dalszym ciągu mało tego w ich okręgu stworzyła się osobliwa, przekazywana z pokolenia na pokolenia obszar kulturowy. Pragnąc zostać myśliwym, wypadałoby znać dwa najbardziej atrakcyjne i najlepsze zwyczaje oraz jakie akcesoria myśliwskie stosuje się w myślictwie. Pierwszy obrządek, to przysięga, a po drugie, to chrzest myśliwski.

Myślistwo, to ciąg dalszy tradycji, odłączenie się od gwaru ulic.

Myślistwo rzeczywiście długo będzie znajdować się w naszej cywilizacji. Zakorzenione od dawna w naszej tradycji polowania będą przez cały czas weną artystów, a dla ludzi sposobem na odetchnięcie od istnienia codziennego i zatopieniem się w dziczy natury. Dziś tradycja ta do tej pory jest kontynuowana, aczkolwiek tak mnóstwo jak ma stronników, pasjonatów, tak dużo wywołuje także kontrowersji, powiązanych z uśmiercaniem zwierząt. Jednak łowiectwa nie powinno się umniejszać aż tak bardzo. Polowanie, to nie tylko akcesoria myśliwskie i pogoń za zwierzyną. To kontynuacja kilkusetletniej tradycji, oddzielenie się od wrzasku ulic, codziennego pośpiechu.

Hobby do dzikiej przyrody

Myślistwo ciągnie za sobą jeszcze więcej osób. Motywów prawdopodobnie jest wiele, rozpocząwszy od hobby do pierwotnej przyrody, po zapęd do przeżywania ekscytacji w trakcie łowiectwa i zmierzenia się z naturą. Nie każdy jednak, kto myśli o myślistwie, wie, jak na przykład myśliwym stać się. Cywilizacja myślistwa towarzyszy człowiekowi od dawna. W dalekich czasach była jednak świętowana jedynie przez lepsze warstwy społeczne. Wzajemne łowiectwa były traktowane raczej jak zgromadzenia towarzyskie plus element tradycji, niż zaspokajanie konieczności żywienia. Prowadzenie takich polowań wiązało się z podporządkowaniem całego dnia niniejszemu przedsięwzięciu.

Jedna myśl na temat “Obrządek myśliwski

  • 4 stycznia 2019 o 05:20
    Permalink

    Kultowy art, jednakże czytałem ciekawsze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *